مناره چیست ؟

مناره چیست ؟

یکی از عناصر شاخص معماری در بناهای مذهبی اسلامی بوده؛ که پیشینه ای کهن در معماری ایران 1 مناره شکل گیری مناره نظرات مختلفی مطرح شده است. بعضی ٔ قبل از اسلام داشته است. در خصوص ریشه مناره، که اسم مکان و به ٔ زیگورات را سر منشأ مناره های امروزی می دانند. بعضی نیز با بهره گیری از کلمه محل نور» می باشد، آتشکده را منشأ  آن قلمداد می کنند.

اولین نمونه های مناره

معنای « محل آتش » یا « حسنلو، نوشیجان تپه و ساختمان برج مانند در غرب ٔ پلکان های مارپیچ در حفاری های باستانی تپه نور آباد ممسنی و برج عظیم فیروز آباد با هسته ای مربع شکل و برج پلکانی، نمونه هایی از ابتدایی ترین  ساختمان های برج مانند هستند.
این بناها شاید زمینه ساز ظهور و پیوند سه عنصر معماری یعنی راه پله مارپیچ، برج استوانه ای یا چند ضلعی و میله مرکزی که پدید اورنده
اولین نمونه های مناره در ٔ ایران شدند .

استاد پیرنیا مناره را به عنوان عامل راهنما در کنار شاه راه ها و مسیرهای بیابانی و یا جنگلی  بانی آن، یا بزرگان ٔ برشمرده است، که در دوره های بعد به خصوص از زمان سلجوقیان به مقبره دیگر تبدیل شده است. کاربرد آجر به عنوان مصالح، تنوع تزیینات و کتیبه های آجری و استفاده فراوان از فرم های استوانه ای و مخروطی از خصوصیاتی است که مناره های برجای مانده از  سلجوقی دارا می باشند. دوره سلجوقی را درخشان ترین معماری  دوره اسلامی در ایران ٔدوره به خصوص در احداث مناره معرفی کرده اند.

مناره مسجد جامع سمنان  و دامغان را می توان از قدیمی ترین مناره های مساجد ایران دانست. ٔ، در قرون بعد با الحاق مناره به آنها،دارای این . ٔعنصر شاخص معماری مسجد شدند که از آن جمله مسجد تاریخانه دامغان میباشد .

هرمناره، شامل چهار قسمت می باشد. 

1-پایه

2-  بدنه یا ساقه

23-  محل گفتن اذان 

4-  تاج یا کلاهک

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *